Katedra Inżynierii Procesowej, która w Wyższej Szkole informatyki i Zarządzania obsługuje dydaktycznie i naukowo kierunek Logistyka wykorzystuje do tego celu oprogramowanie symulacyjne FlexSim. Zainstalowane jest ono w Laboratorium Symulacji i Optymalizacji Procesów Biznesowych.

Oprogramowanie posiada dwie wersje:

Ogólnego Zastosowania – przeznaczonego jest do tworzenia trójwymiarowych symulacji procesów produkcyjnych i transportowych
Terminala Kontenerowego – przeznaczonego do budowy i projektowania terminali przeładunkowych: portowych, kolejowych, multimodalnych.
Oprogramowanie pozwala nie tylko zasymulować zachowanie realnego systemu, ale również odtworzyć jego wygląd, co pozwali od razu zobaczyć, co się w nim dzieje.

Grafika trójwymiarowa FlexSim pozwala na dynamiczne prezentowanie danych wyjściowych w modelu za pomocą wykresów i diagramów do dynamicznego wyświetlania statystyk. Można również powiązać model z powszechnie stosowanymi arkuszami kalkulacyjnymi i bazami danych oraz importować i eksportować z nich dane.

Z kolei FlexSim CT dostarcza w czasie rzeczywistym zbiór statystyk dotyczących wielu kluczowych wskaźników związanych z terminalami kontenerowymi, w tym:

Produktywność nadbrzeży,
Kolejkowanie statków i czas ich oczekiwania,
Wykorzystanie żurawi,
Kolejkowanie i czas oczekiwania ciężarówek kontenerowych,
Ładowność terminalu, jego obłożenie i czas przechowywania kontenerów,
Wykorzystanie infrastruktury terminalu
Przepustowość bram

 

System jest wykorzystywany na kierunku Logistyka

Widok gry: