Gra Wirtualny Doradca przeznaczona dla uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych jest realizowana w ramach przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości.
Celem gry jest praktyczne sprawdzenie wiedzy graczy w rozwiązywaniu problemów mikro i makroekonomicznych związanych ze stworzeniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Uczestnicy gry zakładają wirtualną firmę doradczą, w której muszą rozwiązywać problemy swoich klientów. Każdy poprawnie rozwiązany problem klienta powoduje wzrost wartości przedsiębiorstwa zarządzanego przez uczestników, gdyż zadowolony klient opłaca z góry określoną kwotę pieniężną.

Gra ma strukturę drzewa decyzyjnego. Uczestnicy mogą wybrać różne ścieżki rozwiązania problemu. W zależności od tego, jaką drogę wybiorą, bardziej lub mniej optymalną, otrzymają wynagrodzenie wyższe lub niższe. Gracze mają również możliwość skorzystania z pomocy eksperta w razie wątpliwości, co do rozwiązania problemu swojego klienta. Oczywiście pomoc taka jest odpłatna, co przekłada się na mniejsze finalne wynagrodzenie za pomoc klientowi.

Uczestnicy gry korzystając z przeglądarki internetowej łączą się z serwerem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie, analizują problemy swoich klientów. Na podstawie przeprowadzonych analiz podejmują decyzje, które przetwarzane są przez system informatyczny. Uczestnicy gry otrzymują wyniki podjętych przez siebie działań, które to stają się punktem wyjścia do podejmowania kolejnych posunięć. Wynikiem rozgrywki jest wartość przedsiębiorstwa na podstawie, której uczestnicy są oceniani.

Gra jest wykorzystywana w szkołach ponadgimnazjalnych

Widok gry: